Czym jest Linux?

Linux to system operacyjny stworzony przez fińskiego studenta Linusa Torvaldsa na początku lat 90. Systemem operacyjnym nazywamy program zarządzający sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem użytkownika. DOS oraz Windows to także systemy operacyjne, lecz Linux ma nad nimi przewagę ze względu na elastyczność, bezpieczeństwo i stabilność, ponadto jest systemem wielozadaniowym i wielodostępowym, czyli pozwala wykonywać kilka zadań w tym samym czasie, oraz umożliwia zalogowanie się do systemu kilku użytkowników jednocześnie. Niezaprzeczalną zaletą Linuxa jest także to, że nie musisz za niego płacić gdyż rozpowszechniany jest za darmo na zasadach licencji GNU . Za sprawą setek programistów z całego świata, rozwój Linuxa jest niesłychanie dynamiczny i w krótkich odstępach czasu powstają nowe i coraz lepsze wersje.

Linux jako system operacyjny dzieli się na cztery główne części:

  • jądro, zarządza urządzeniami (drukarki, dyski itp.) oraz uruchamia inne programy.
  • powłoka , jest to interfejs służący do przekazywania twoich poleceń do jadra w celu ich wykonania. Możesz używać interfejsu tekstowego lub graficznego zwanego X-Window System.
  • system plików , pliki są umieszczone w katalogach ułożonych w strukturze hierarchicznej przypominają drzewo i rozpoczynają się od katalogu głównego (root directory).
  • programy użytkowe, np.: edytory, kompilatory, narzędzia internetowe i komunikacyjne.

Linux może być zainstalowany obok innego systemu operacyjnego (np., Windows) i przy starcie systemu wybieramy system który chcemy uruchomić. Pod Linuksem można uruchomić niektóre programy napisane dla DOS-a i Windows za pomocą emulatorów tych systemów. Niestety jeżeli jesteś zapalonym graczem to ten system raczej nie jest dla Ciebie, gdyż nie ma zbyt dużo gier działających pod Linuksem. Podsumowując Linux to nowoczesny i stabilny system, mogący być wspaniałą platformą do nauki, programowania, do wykorzystania w firmie, jest bardzo twórczy, oferuje wspaniałe możliwości sieciowe. Istnieje wiele darmowych programów ogólnego zastosowania , a także setki specjalistycznych aplikacji.