Linux nie musi być trudny

Wiele osób pozostaje w dystansie od Linuksa, uważając, że wprowadzanie długich komend z linii poleceń może być trudne i nastręczać problemów. Niestety osoby takie szybko zniechęcają się do tego systemu, nie chcąc nawet poznać całego oblicza Linuksa.

Czym jest graficzne środowisko pracy?

Prawdziwa potęga Linuksa drzemie u jego podstaw - linii poleceń. Jednak całkowite jej poznanie może okazać się bardzo trudne dla początkującego. Dlatego też powstało graficzne środowisko pracy, czyli pulpit, na którym wykonywać możemy zamierzone działania. Programiści do dziś doskonalą swoje środowiska, dzięki czemu możemy wykonać w nim mnóstwo rzeczy, nie uruchamiając konsoli. Powstają także różne odmiany, co pozwala nam na dobranie odpowiedniego dla nas. Możemy więc używać rozbudowanych, jak i skromnych, a co za tym idzie bardzo szybkich menedżerów.

Jakie udogodnienia płyną z jego korzystania?

Graficzne środowisko powstało przede wszystkim po to aby ułatwić i umilić nam pracę w systemie. Korzystając więc z niego, możemy nie tylko cieszyć oko piękną grafiką, ale także możemy zacząć powoli wprowadzać się na stałe do domu Pingwinka. Początkujący za pewne o wiele szybciej zrobią zamierzane przez siebie czynności, wykonując je w tym środowisku.

Przegląd dostępnych środowisk

Od czasu pojawienia się pierwszych dostępnych dla Linuksa środowisk graficznych, programiści z całego świata udoskonalali juz istniejące i pisali nowe. Zaowocowało to szeroką gamą wyboru, spośród których mamy możliwość używania najbardziej nam odpowiadającej.

Najpopularniejsze opisałem poniżej:

KDE

KDE - K Desktop Enviroment jest obecnie bardzo zaawansowanym zbiorem narzędzi, który rozwijany przez lata stał się wysoką pozycją. Środowisko posiada własny menedżer plików - Konqueror. Pracę bez wątpienia umila nam nietuzinkowa grafika, której dodatkowo mamy możliwość zmiany. KDE posiada Centrum Sterowania - program, w którym dokonać możemy zmian, począwszy do ustawień graficznych, kończąc na sieci. Informacje odnośnie KDE znajdują się oczywiście na oficjalnej stronie - www.kde.org
Mamy także możliwość pobrania nowych ikon, ekranów uruchamiania (and. splash screen), dekoracji okien i wiele innych rzeczy ze strony kde-look.org

GNOME

Gnome jest drugim najbardziej rozwiniętym środowiskiem pracy. Wraz z KDE stoją na najwyższym podium "rynku". Gnome korzysta z przenośnej biblioteki GTK+. Nie posiada on własnego menedżera plików, ale dostępny mamy tu SawFish oraz świetnego Nautiliusa. Tak jak w przypadku KDE, w Gnome wszystkich ustawień możemy dokonać w jednym miejscu - Centrum Sterowania Gnome. Informacje odnośnie środowiska znajdziemy pod oficjalnym adresem - www.gnome.org. Istnieje także strona, która pozwoli nam upiększyć Gnome - art.gnome.org

Rodzina BlackBox

BlackBox i jego odmiany takie jak Fluxbox zasługują na szczególną uwagę. Są to nieduże środowiska graficzne, lecz charakteryzujące się bardzo małymi wymaganiami sprzętowymi. Choć nie posiadają one ani ikon, ani żadnego menedżera plików, bez problemu możemy ściągnąć odpowiedni pakiety i zamienić naszego skromnego BlackBoxa w przyjazny interfejs. BlackBox dostępny jest praktyczne w każdej dystrybucji, więc warto go wypróbować. Jest idealnym rozwiązaniem dla starszych komputerów, dla których takie środowiska jak Gnome, czy KDE to zbyt wiele.

Oczywiście istnieje wiele więcej środowisk, jednak opisanie ich wszystkich zajęłoby dużo miejsca... Wspomnę tylko, że inne znane środowiska to WindowMaker oraz niedawno powstałe XPde - środowisko bazujące na interfejsie Windows XP.